10 Bin Çocuğa Online Kodlama Dersi Verilecek

Habitat Derneği ve Türkiye Vodafone Derneği’nin iş birliği ile başlatılan Yarını kodlayanlar adlı projede koronavirüs (kovid-19)tedbirler kapsamında online (çevirimiçi) eğitime geçildi. Yarını Kodlayanlar projesi ile online olarak eğitim alan çocukların sayısı 10 bin2 ulaşması amaçlanıyor.

Voldafone Telekomünikasyondan yapılan açıklamada Türkiye Vodefone Vakfı salgınla mücadele kapsamınca başlatmış olduğu projelere bir yenisini daha hayata geçirdi.

Vakıf, Habitat Derneği ile beraber yürüttüğü Yarını Kodlayanlar projesine bu güne kadar toplam 60 ilde sayısı 43 bini aşan çocuğa ulaşarak projesini dijital platforma taşıdı. Söz konusu proje ile yaşları 7 ila 14 arasında değişen çocuklar online eğitim programı ile açılacak sınıflar ile kodlama ile ilgili bilgi sahibi olacak. 

Yarını Kodlayanlar online (çevrimiçi) eğitim kapsamında Sonbahara kadar 10 bin çocuğa ulaşılması amaçlanıyor. 

Online Kodlama Projesi Hızlıca Hayata Geçirildi

Türkiye Vodafone Başkanı Hasan Süel, açıklamada kendi görüşlerine de yer vererek, dünyada ve ülkemizin geçtiği olağan üstü koronavirüs salgını süreci nedeniyle, bugün artık hem kurumların hem de bireyler için yeni normallerden konuşur olduğunu bu uzaktan eğitim projesinin de yeni normallerden biri olduğunu aktardı. 

Süel, sosyal ihtiyaca dönüşen uzaktan eğitim uygulamalarına başlatmış oldukları Yarını Kodlayanlar online (çevrimiçi) eğitimi ile destek verdiklerini ifade etti. 

Habitat Derneği Yönetim Kurul Başkanı Sezai Hazır da geçmiş olduğumuz bu kritik dönemlerde Habitat gönüllüleri ve Habitat çalışanları olarak eğitim süreçlerinde dijital çözümler üretip bu çözümlerin hızlıca hayata geçirildiğini vurguladı. Hazır, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında online kodlama eğitimine güzel bir başlangıç yaptıklarını vurgularken,  Yarını Kodlayanlar adlı proje ile kodlamaya dair algoritmadan, hayal gücünün gelişmesine yardımcı olan tüm araları bu eğitim ile buluşturacaklarını ifade etti.